Metodoloji

Best Managed Companies uluslararası çerçevesi

Best Managed Companies başarılı özel şirketlerin güçlü yönlerini ortaya çıkarmalarını ve geliştirmelerini sağlayan, bunu şirket liderlerine hem koçluk yaparak hem de onların yeteneklerini tanıyarak gerçekleştiren bir programdır.

Temel çerçeve

Best Managed Company neye göre belirlenir?

Adaylar aşağıda belirtilen kriterler üzerinden değerlendirilir:

  1. Strateji
  2. Yetkinlik ve İnovasyon
  3. Kültür ve Adanmışlık
  4. Yönetişim ve Finansallar

Deloitte, bu dört pratiğin en iyi yönetilen şirketler tarafından uygulandığını ve bu sayede onları diğerlerinden ayırıp kalıcı üstün performans göstermelerini sağladığını gözlemlemiştir.

Strateji

En iyi yönetilen şirketler strateji geliştirme, stratejiyi güçlü kurumsallık kültürüyle birlikte uygulama, gelişimi ile ilgili ölçme değerlendirme için gerekli yatırımı yapma ve stratejinin iç ve dış iletişimini düzenli bir şekilde gerçekleştirme konularında kanıtlanmış metotlar kullanır.

Yetkinlik ve İnovasyon

En iyi yönetilen şirketler, rakiplerine göre farklı düşünür, inovasyon ve verimlilik artırmaya odaklanır, stratejik ortaklıklarla iş yapma becerilerini geliştirir ve doğru insanları kadrolarında bulundurmayı hedefler.

Kültür ve Adanmışlık

En iyi yönetilen şirketler takım kültürüne odaklanır, istenilen davranışı etkin performans değerlendirme sistemine bağlı ücret ve sosyal haklar ile ödüllendirir ve gelecek nesil için yatırım yaparak sağlam bir halefiyet planı ortaya koyar.

Yönetişim ve Finansallar

En iyi yönetilen şirketler güçlü bilanço ve gelir tablosuna sahiptir, firmaya özgü önemli metrikler kullanır, iş kararları almak ve sermayedarları ile güçlü iletişim kurmakta önemli rol oynayacak olgunlaşmış bir raporlama sistemi kurar.

İletişim

Özgür Öney

Özgür Öney

Ortak ve Deloitte Private Türkiye Lideri